Avtal 2012
2012-01-23
Nu har vi haft Avtalsråd den 23/1deltog gjorde tre representanter från bolag TBT, DSB first väst och Arriva förutom representanterna i avtalsgruppen. Det har inkommit ett tjugotal frågor av vilka tretton antogs resten hänförs till lokala frågor. De tretton frågor som finns kvar är överlämnade till förbundsledningen för godkänande som avtalsfrågor.
Avtalsgruppens första möte 2011-10-28
Branschens avtalsgrupp har nu haft sitt första möte den 27 oktober. Det vi diskuterade var bl a tidsplanen och vilka kända frågor som troligtvis kommer att finnas med bland yrkande. Ett brev blev gruppen också överens om som skall gå ut till våra avdelningar samt postmottagare i bolag utan egen styrelse.
I brevet så uppmanas avdelningar eller sektioner att informera medlemmarna, om deras möjlighet att framföra synpunkter till yrkanden. När detta är insamlat så kan avdelningen göra en sammanställning och sända in dem till avtalsgruppen, detta skall vara klart till den 30 december i år.
I början på 2012 håller avtalsgruppen ett möte där vi i gruppen sammanställer yrkanden och tar fram ett förslag till yrkanden inför ett avdelningsråd som skall hållas i slutet på januari. Där efter kommer slutligen STs förbundsstyrelse att säga sitt innan vi går till Almega med våra yrkanden.
Du som medlem kan sända in yrkande direkt till branschens avtalsgrupp Den här e-postadressen är skyddad från spamrobotar. Du måste tillåta Javascript för att visa e-postadressen
I Branschens avtalsgrupp fanns fem platser, dock har ST förbundsstyrelse tagit beslut om att utöka detta till sex platser varav en är reserverad för SJ AB som hittills inte har nominerat någon kandidat.
Följande personer är representanter i avtalsgruppen:
Sammankallande, Ove Lundqvist, TBT, Stockholm och Branschstyrelsen
Lennart Nilsson, Pendeln, Stockholm
Klaus Bergman, Roslagsbanan, Stockholm
Anders Olsson, SJ Norrlandståg, Luleå
Björn T Johansson, Green Cargo, Malmö
Till avtalsgruppen har alla avdelningar haft samma möjlighet att nominera kandidater, till ovanstående namn inkom ytterligare två nomineringar och dessa står nu som reserver vid bortfall och dessa är:
Doris Philip, Veolia-Transport, Stockholm
Johnny Holmgren, DSB Väst, Göteborg
Har du frågor eller funderingar om något så är Du alltid hjärtligt välkommen att höra av dig till oss i avtalsgruppen.
Hälsar
Branschens avtalsgrupp
_____________________________________________________________________
Avtalsgruppens sammansättning 2011-10-05
Nu har branschstyrelsen utsett de personer som kommer att bilda avtalsgruppen 2012
Uppstartsmötet kommer att ske den 27 oktober 2011
Ove Lundqvist TBT Stockholm Sammankallande
Anders Olsson Norrlandståg
Björn T Johansson Green Cargo
Lennart Nilsson Stockholmståg
Klaus Bergman Roslagståg
Reserver:Doris Philip Veolia Transport och Johnny Holmgren DSBFirst Väst